(+48) 602 715 452
18 267 92 28

Blog

Sie14

Spotkania z kulturą Górali Zagórzańskich

pokoje.qp.pl Blog

Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju serdecznie zaprasza do udziału w imprezie plenerowej pt. „Spotkania z kulturą Górali Zagórzańskich”, która odbędzie się 24. sierpnia 2019 r. przy zabytkowym drewnianym kościółku pw. św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju.

Wydarzenie ma na celu przybliżenie kultury Zagórzan, którą Muzeum zajmuje się od początku swojej działalności.

W ramach imprezy odbędą się wykłady przybliżające kulturę ludową Górali Zagórzańskich, prowadzone przez etnografów: dr Dorota Majerczyk wygłosi wykład dotyczący tradycyjnego stroju Zagórzan, Wojciech Śliwiński omówi zagadnienia związane z budownictwem pasterskim w Gorcach. Organizatorzy przygotowali ponadto warsztaty pokazowe prowadzone przez lokalnych rzemieślników, prezentujące tradycyjne techniki i tajniki rzemiosł (krawiectwo ludowe, kuśnierstwo, gorseciarstwo, wyrób gwiazd kolędniczych). Głównym celem warsztatów będzie promocja rzemieślniczych tradycji regionu oraz bezpośredni, międzypokoleniowy, przekaz wiedzy. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty malarstwa na szkle i malowania zabawek tradycyjnych. Kolejnym punktem programu będzie projekcja filmu etnograficznego dokumentującego sylwetki rzemieślników.

Folklor Górali Zagórzańskich zaprezentują zespoły regionalne: Gminny Młodzieżowy Zespół Regionalny w Niedźwiedzia, Dolina Mszanki oraz Kasinianie-Zagórzanie.

Uczestnicy imprezy plenerowej będą mieli możliwość poznania lokalnych tradycji kulinarnych, które zostaną przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich „Zagórzanki” z Kasiny Wielkiej. W otoczeniu zabytkowego kościoła odbędzie się kiermasz regionalny, w którym wezmą udział członkowie Stowarzyszenia Rękodzielników „Zagórzańscy Pasjonaci” prezentujący twórczość regionu. Uczestnicy imprezy będą mieli możliwość zwiedzenia ekspozycji Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju.

Źródło: http://www.gmina.rabka.pl/main/aktualnosci/Spotkania-z-kultura-Gorali-Zagorzanskich/idn:3705#tresc

Maj01

Majówka w Rabce-Zdroju

pokoje.qp.pl Blog

Długi weekend w Rabce-Zdroju rozpocznie się Reggae Majówką, na której z koncertami w amfiteatrze wystąpią Beniamin i Ayarise. W czwartek (2 maja) odbędzie się XIX Tatrzański Zlot Samochodów Zabytkowych, natomiast wieczorem kino „Śnieżka” zaprasza na wystawę pt. „Rembrandt”. 3 maja w amfiteatrze odbędzie się Rodzinny Piknik Majowy; w programie wiele atrakcji, w tym m.in. gotowanie z aktorem Piotrem Cyrwusem połączone z degustacją. W sobotę (4 maja) miasto zaprasza na Gminne Obchody Dnia Strażaka. Tegoroczną Majówkę w Rabce-Zdroju zakończy niedzielny koncert zespołu Mała Armia Janosika. Szczegółowy program poniżej.

Źródło: /http://www.gmina.rabka.pl/

Gru20

Powitanie Nowego Roku w Rabce-Zdroju

pokoje.qp.pl Blog

Burmistrz Leszek Świder serdecznie zaprasza mieszkańców Rabki-Zdroju i okolicznych miejscowości, turystów i kuracjuszy na plenerowe powitanie nowego 2019 roku, które odbędzie się 31 grudnia. Zabawa rozpocznie się o godz. 23.00 w Amfiteatrze Miejskim w Rabce-Zdroju, a w programie: zabawa taneczna z DJ Sanchezem, konkursy z nagrodami, życzenia noworoczne burmistrza i pokaz sztucznych ogni.

Źródło/grafika: http://www.gmina.rabka.pl/

Gru08

VI Senioriada 2019 w Rabce-Zdroju

pokoje.qp.pl Blog

Organizatorzy VI Ogólnopolskiej Zimowej Senioriady na Podhalu poinformowali, że jej najbliższa edycja odbędzie się w dniach 25-26 lutego 2019 r. w Rabce-Zdroju. Szóstej Senioriadzie patronują: Burmistrz Rabki – Zdroju, Starosta Powiatu Nowotarskiego i  Prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW. Pomysł zorganizowania imprezy „zrodził się” na początku 2013 roku podczas posiedzenie Rady Programowej RUTW. Celem Senioriady jest integracja studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku, wymiana doświadczeń, sportowa rywalizacja oparta na zasadach ”fair play”, wspieranie aktywnego trybu życia seniorów, promocja naszego regionu. Miejscem zawodów będą obiekty sportowe, rekreacyjne i kulturalne na terenie naszego miasta. Prawo startu, w grupach wiekowych: 50+, 60+, 70+, 80+, 90+ mają Studenci UTW.

VI  OGÓLNOPOLSKA ZIMOWA SENIORIADA na PODHALU  RABKA – ZDRÓJ, 25-26 lutego 2019

Celem SENIORIADY jest integracja studentów UTW, wymiana doświadczeń, sportowa rywalizacja oparta na zasadach ”fair play”, wspieranie aktywnego trybu życia seniorów oraz  promocja naszego regionu.

Miejscem zawodów będą obiekty sportowe, rekreacyjne, kulturalne na terenie miasta i gminy Rabki-Zdroju: Wyciąg narciarski „U Żura”. Biuro Organizacyjne: Muszla Koncertowa.

w VI OGÓLNOPOLSKIEJ  ZIMOWEJ SENIORIADZIE na PODHALU„RABKA – ZDRÓJ 2019” prawo startu mają Studenci Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz członkowie innych organizacji i stowarzyszeń seniorów – rocznik 1969 i starsi.

Program SENIORIADY

 – 25 lutego (poniedziałek) „Dzień Integracyjny”, „Biesiada góralska” przy muzyce – „Przystań w Kabanosie” Spytkowice

 – 26 lutego (wtorek) Dzień konkurencji sportowych.

Więcej informacji wkrótce.

Źródło: http://www.gmina.rabka.pl/

Źródło ilustracji: http://www.gmina.rabka.pl/main/aktualnosci/VI-Senioriada-2019/idn:3038

Lis06

Festiwal Sztuki Ludowej i Ginących Zawodów

pokoje.qp.pl Blog

Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju zaprasza na Festiwal Sztuki Ludowej i Ginących Zawodów, który odbędzie się w dniach 07 – 10 listopada.

PROGRAM:

Galeria „Pod Lilianną” ul. Nowy Świat 1
07 listopada – środa – godz. 10.00 – 17.00
Warsztaty malarstwa na szkle pod kierunkiem Ewy Marii Piechoty

08 listopada – czwartek – godz. 10.00 – 17.00
Warsztaty rzeźby w drewnie pod kierunkiem Zygmunta Wójtowicza

09 listopada – piątek – godz. 10.00 – 17.00
Warsztaty bibułkarstwa pod kierunkiem Marii Kani

Amfiteatr ul. Chopina 17
10 listopada – sobota, godz. 15.00 – Wernisaż plenerowej wystawy fotograficznej
GINĄCE ZAWODY I RZEMIOSŁO ZATRZYMANE W KADRZE JANKA CIEPLIŃSKIEGO
z udziałem Zespołu Regionalnego MAJERANKI oraz degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez KGW z Rdzawki

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura-Interwencje 2018, EtnoPolska.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Festiwalu bezpłatny.

Festiwal Sztuki Ludowej i Ginących Zawodów ma na celu ochronę najcenniejszych wartości folkloru, wzmocnienie tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze, a także upowszechnienie wiedzy na temat podhalańskiego dziedzictwa kulturowego (uwzględniające tradycyjne dziedziny sztuk plastycznych, rękodzieła i rzemiosła, w tym ginących zawodów).

Źródło: materiały prasowe/portal gorce24

Sie02

Parowozjada 2018 – program imprezy

pokoje.qp.pl Blog

PKP CARGO i Fundacja Era Parowozów zaprasza 18 i 19 sierpnia 2018 r do Chabówki na Parowozjadę.
Wydarzenie będzie kulminacją tegorocznego “Lata z parowozami”. Centralnym punktem imprezy będzie Chabówka i Skansen taboru kolejowego. Główną atrakcją będą pokazy parowozów i zabytkowych składów pociągów. Impreza będzie miała charakter pikniku dla fanów kolei i rodzin z dziećmi. Tegoroczna edycja wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i XXV lecia Skansenu w Chabówce.

Ramowy program imprezy Parowozjada 2018

18 sierpnia, sobota, godz. 9.00-22.00

18 sierpnia, sobota
9.00 Otwarcie Skansenu
12.30 Uroczyste otwarcie Parowozjady
13:00 Parada (pokazy) Parowozów
15:00 Pokaz składów pociągów historycznych
17.00 Teatr Katarynka
20:30 Atrakcja wieczoru w tym m.in. pokaz fajerwerków
22.00 Zamknięcie Skansenu

19 sierpnia, niedziela, godz. 9.00-16.00
8.30 Otwarcie Skansenu
9:00 Przejazdy dla dzieci w kabinie maszynisty
13:30 Zawody drużyn parowozowych.
16.00 Zamknięcie Skansenu

Pociągi retro uruchamiane z okazji Parowozjady:

18 sierpnia, sobota
9:04 – 11:20 Chabówka (stacja PKP) – Kasina Wielka – Chabówka (skansen)
16:40 – 17:37 Chabówka (skansen) – Rabka-Zaryte – Chabówka (skansen)

18 sierpnia, sobota
9:04 – 11:20 Chabówka (stacja PKP) – Kasina Wielka – Chabówka (skansen)
16:40 – 17:37 Chabówka (skansen) – Rabka-Zaryte – Chabówka (skansen)

Atrakcje Parowozjady:

  • Przejazdy pociągami retro (Chabówka-Rabka Zaryte-Chabówka; Chabówka-Kasina Wielka-Chabówka)
  • pokazy grup rekonstrukcyjnych,
  • wystawa okolicznościowa Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Ojcowie Niepodległości”,
  • symulator jazdy lokomotywy ET41,
  • poczta polowa,
  • wystawa sprzętu i uzbrojenia, w tym oryginały oraz współczesne repliki uzbrojenia i wyposażenia wykorzystywanego przez Legiony,
  • Teatr Katarynka,
  • strefa zabaw dla najmłodszych.

Prezentowany tabor:

Parowozjada to cykliczna impreza organizowana od 2005 roku. Program Parowozjady tradycyjnie obejmuje pokazy parowozów, zawody drużyn parowozowych, pokazy składów historycznych, przejazdy zabytkowym pociągiem i przejazdy w kabinie maszynisty.

Źródło: strona organizatora (http://www.parowozy.pl/parowozjada-2018/)

Źródło fotografii: strona organizatora (http://www.parowozy.pl/parowozjada-2018/)

Lip05

Rabka Festival 2018 – Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej

pokoje.qp.pl Blog

W dniach 4-7 lipca w Rabce-Zdroju odbędzie się Rabka Festival 2018. Tematem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest hasło: „Ja – moja Ojczyzna – mój Świat”.

Na festiwalu pojawią się m.in.: Michał Rusinek, Eva Lindström, Grażyna Bąkiewicz, Barbara Gawryluk, Piotr Karski, Marianna Oklejak, Tomasz Samojlik, Katarzyna Ryrych, Elżbieta Wasiuczyńska i Wojciech Widłak.

 

Program dla dzieci
4 lipca (środa)

09.30 Amfiteatr
Otwarcie wystawy fotografii „Zapisujemy wspomnienia – pięć lat Rabka Festival”

*09.30 Pracownia Teatru Lalek „Rabcio”
Janina Handzel-Karpus, Eliza Wtorkiewicz-Kaleta: „Od A do Z – ot i cała historia” – warsztaty lalkarskie (6–12 lat)

*9.30 Galeria „Pod Aniołem”
Marta Kolecka-Hordziej: „Opowiedz mi, jak to było… – jak przedstawić dzieje własnej rodziny, okolicy, kraju” – warsztaty multimedialne (12–16 lat)

*09.30 Akademia Malarstwa na Szkle
Natalia Klęsk, Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka: „Zęby z rabczańskiego kościółka, czyli nowe życie starych historii – warsztaty literacko-etnograficzne (8–12 lat)

*09.30 Zakład Przyrodoleczniczy
Agata Stasik: „Opowieść o gorczańskich owieczkach”, warsztaty literacko-krawieckie (8–12 lat)

11.00 Miejska Biblioteka Publiczna
Uroczystość otwarcia Rabka Festival 2018

11.30 Miejska Biblioteka Publiczna
Wernisaż wystawy ilustracji Marianny Oklejak i spotkanie autorskie „Cuda wianki – o kulisach powstawania książki i szczegółach, które mogą umykać przy jej oglądaniu” (5–100 lat)

14.30 Miejska Biblioteka Publiczna
*Węgiersko-angielsko-polskie warsztaty przekładowe wokół książki Anny Onichimowskiej „Dziesięć stron świata” (12-15 lat)

14.30 Zakład Przyrodoleczniczy
Otwarcie wystawy ilustracji Elżbiety Wasiuczyńskiej i spotkanie autorskie: „Autor i ilustrator, czyli jak powstają książki” z udziałem Elżbiety Wasiuczyńskiej, Tomasza Samojlika i Wojciecha Widłaka, prowadzenie: Barbara Gawryluk (5–100 lat)

16.00 Miejska Biblioteka Publiczna
Grażyna Bąkiewicz: „Podróże w przeszłość są super” – spotkanie autorskie

19.00 Altana „Pod Grzybkiem”
Czytanie na dobranoc: Wojciech Widłak: „Pan Kuleczka – Skarby”

5 lipca (czwartek)
*9.30 Akademia Malarstwa na Szkle
Joanna Krzyżanek: „Polska Kuchnia Cecylki Knedelek i Ignasia Ziółki – słodka, słona” (4–8 lat)

*9.30 Miejska Biblioteka Publiczna
Justyna Bednarek: „Przeszłość zaklęta w przedmiotach”, warsztaty na podstawie książki O srebrnej łyżce
(5–10 lat)

*9.30 Galeria „Pod Aniołem”
Marta i Cezary Skroccy: „Rodzinne łamanie języków” – warsztaty literacko-filmowe (5–100 lat)

*9.30 Centrum Zdrowia i Urody
Kaja Gościniak: lektura baśni cygańskiej Gałązka z drzewa Słońca” w opracowaniu Jerzego Ficowskiego i warsztaty projektowania (metodą stemplową) rozety – symbolu wspólnego wszystkim ludom indoeuropejskim (6–12 lat)

9.30 Kino „Śnieżka”
„Basia” – pokaz filmu i spotkanie z autorką serii książek – Zofią Stanecką, i ilustratorką – Marianną Oklejak (3–8 lat)

*11.00 Miejska Biblioteka Publiczna
Zofia Stanecka: „Co to znaczy być wolnym?” – warsztaty na podstawie książki Nasza paczka i niepodległość (8–14 lat)

*11.00 Pracownia Teatru Lalek „Rabcio”
Janina Handzel-Karpus, Eliza Wtorkiewicz-Kaleta: „Od A do Z – ot i cała historia” – warsztaty lalkarskie (6–12 lat)

*11.00 Zakład Przyrodoleczniczy
Elżbieta Wasiuczyńska: „Żabka i Rabka – tworzymy leśne jezioro wraz z jego mieszkańcami” – warsztaty kolażu (6–10 lat)

*11.00 Akademia Malarstwa na Szkle
Joanna Krzyżanek: „Jadalna ortografia i gramatyka, czyli spotkanie z Lamelią Szczęśliwą – uczta u hrabiego Henryka i hrabiny Honoraty” (5–12 lat)

*11.00 Galeria „Pod Aniołem” i Park Zdrojowy
Jacek Antczak: „Skrzydlaci przyjaciele z bliska. Letnie gawędy o ptakach” – warsztaty literacko–ornitologiczne; warto mieć własną lornetkę (6–12 lat)

*11.00 Pracownia Klajster-Majster
Grażyna Habieda: Z pamiętnika ceramika – warsztaty literacko-ceramiczne (6–12 lat)

**14.00 – Teatr lalek „Rabcio”
„Książkowe, filmowe i teatralne spotkanie z żubrem Pompikiem” – spektakl teatru „Fuzja” i spotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem (5–8 lat)

14.30 Miejska Biblioteka Publiczna
„Niezłe ziółka, czyli moi niezwykli bohaterowie” – spotkanie z Barbarą Kosmowską

16.00 Miejska Biblioteka Publiczna
„Jak mnie znaleźli moi bohaterowie?” – spotkanie z Wojciechem Widłakiem

**16.00 – Teatr lalek „Rabcio”
„Zwariowana ciocia Jadzia” – spektakl teatru „Fuzja” i spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską (5–8 lat)

19.00 Altana Pod Grzybkiem
Czytanie na dobranoc: Barbara Kosmowska „Niezłe ziółko”

6 lipca (piątek)
*9.30 Miejska Biblioteka Publiczna
Grzegorz Leszczyński: „Jak słowa czarują świat?” – warsztaty (8–12 lat)

*9.30 Kościół pod wezwaniem Marii Magdaleny
Anna Kowalcze-Pawlik, Tomasz Majkowski: „Czytanie kościoła” – warsztaty, podczas których nauczymy się rozumieć architekturę i sztukę sakralną (8-14 lat)

9.30 Kino „Śnieżka”
Tomasz Samojlik: „O rety! Przyroda polska, czyli jak naukowiec został komiksiarzem” (6–100 lat)

*9.30 Akademia Malarstwa na Szkle
Julia Friese: „Wszystkie jego kaczki” – warsztaty ilustratorskie (5–8 lat)

*9.30 Zakład Przyrodoleczniczy
Izabella Kaluta: Orientalne warsztaty wokół książki Man zou. Chiny dla dociekliwych (6–12 lat)

*11.00 Miejska Biblioteka Publiczna
Michał Rusinek: Zielony trup, czyli warsztaty pisania opowiadań (10–14 lat)

*11.00 Zakład Przyrodoleczniczy
Aida Amer: Podróż bez granic w krainę wyobraźni (10–14 lat)

*11.00 Akademia Malarstwa na Szkle
Julia Friese: Jak to jest być zwierzątkiem? – warsztaty ilustratorskie (3–6 lat)

*11.00 Amfiteatr i Park Zdrojowy
Tomasz Małkowski: Szukamy Gdańska w Rabce – gra terenowa (10–14 lat)

14.30 Miejska Biblioteka Publiczna
Wędrówki w czasie z Wetustasem – spotkanie autorskie z Justyną Bednarek (8–14 lat)

16.00 Miejska Biblioteka Publiczna
Kefir w Kairze, czyli wierszyki podróżne – spotkanie z Michałem Rusinkiem (8–12 lat)

19.00 Altana „Pod Grzybkiem”
Czytanie na dobranoc: Justyna Bednarek, „Pan Kardan i przygoda z Wetustasem”

7 lipca (sobota)
*9.30 Miejska Biblioteka Publiczna
„Zwierzęta jak ludzie, ludzie jak zwierzęta” – warsztaty plastyczne ze szwedzką autorką i ilustratorką Evą Lindström (5–10 lat)

*9.30 Zakład Przyrodoleczniczy
Stanisław Mlekodaj: „Prawda i nieprawda o góralach, ich strojach i obyczajach” – prezentacja z pokazem skarbów ze starej skrzyni (6–100 lat)

*09.30 Amfiteatr
Piotr Kolecki – „Szukamy dźwięków do gorczańskich opowieści – warsztaty literacko-muzyczne z wykorzystaniem tradycyjnych instrumentów z całego świata (6–12 lat)

*09.30 Amfiteatr
Monika Rzonca: „Ja i mój świat” – plener malarski (3–100 lat)

*11.00 Miejska Biblioteka Publiczna
Marianna Oklejak: Papier jest do cięcia! Zderzamy tradycję i eksperyment, wycinankę i kolaż (8–12 lat)

11.00 Amfiteatr
„Zwyrtałowe tańcowanie” – nauka tańca góralskiego z zespołem „Majeranki” (na podstawie opowiadania Kazimierza Przerwy-Tetmajera) (5–100 lat)

*11.00 Amfiteatr
Monika Rzonca: „Ja i mój świat” – plener malarski (3-100 lat)

11.00 Zakład Przyrodoleczniczy
Eliza Piotrowska: Lubię siebie, lubię innych. Lubię Polskę, lubię świat. Warsztaty wokół książki Wojtek, żołnierz bez munduru (7–12 lat)

*11.00 Stacja GOPR
Barbara Gawryluk: prezentacja książek z serii „Psy na medal” i spotkanie z psami pracującymi w Podhalańskiej Grupie GOPR (5–10 lat)

14.30 Miejska Biblioteka Publiczna
„Łopianowe pole i inne zaczarowane miejsca, czyli co możemy zrobić z naszym czasem” – spotkanie z Katarzyną Ryrych (8–14 lat)

16.00 – „Zaginione czapki, szkoła latania i kosmiczny kamień” – spotkanie z Evą Lindström, szwedzką autorką i ilustratorką książek dla dzieci. Prowadzi Barbara Gawryluk (7–10 lat)

19.00 Altana „Pod Grzybkiem”
Czytanie na dobranoc: Katarzyna Ryrych: Łopianowe pole

20.00 Amfiteatr
Koncert finałowy

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny. Na warsztaty (oznaczone „gwiazdką”) i spotkania autorskie organizowane w siedzibie teatru „Rabcio” (oznaczone dwiema gwiazdkami) obowiązują zapisy, które prowadzone będą w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rabce-Zdroju (telefonicznie: 18 26 77 449, mailowo: rabkabiblioteka@wp.pl lub osobiście).

w dwóch turach:
– od 18 czerwca (2/3 miejsc)
– od 2 lipca (1/3 miejsc)

Program dla dorosłych:

6 lipca (piątek)

galeria „Pod Aniołem”

– 9.30
Powitanie

– 9.40
Anna Czabanowska-Wróbel: Opowiadać na nowo… Współczesne powroty do tradycji.

– 10.00
Tomasz Małkowski: Jak zwiedzać miasto z dziećmi, żeby ich nie zanudzić… i siebie przy okazji też.

– 10.20
Marta Kolecka-Hordziej: Tu mieszkam… Jak uczyć bez uczenia?

– 10.40
Biserka Čejović: Patriotyzm bez patosu. Projekty filmowe w szkole podstawowej

– 11.00
Przerwa na kawę

– 11.20
Dorota Majerczyk: Jak przekazywać dzieciom tradycję?
– 11.40

Marianna Oklejak: Ciach i do dzieła! Kultura ludowa jako wielki skarbiec i sposób na uwolnienie twórczej odwagi, ducha zabawy, spontaniczności i szczerości.
– 12.00

Tomasz Majkowski: „Wiedźmin jako dobro narodowe”
– 12.20

Przerwa na kawę

– 12.40
Grzegorz Leszczyński: Książka dla małego, dużego, prawie dorosłego… czyli pochwała głupoty

– 13.00–13.20
Michał Rusinek: O sensowności purenonsensu

– 13.20
Eva Lindström: Na styku absurdu i zwyczajności
– 14.00
Dyskusja: Co sprawia, że dzieci zostają czytelnikami?

Udział w prezentacjach dla dorosłych jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Bylibyśmy jednak wdzięczni za wcześniejsze zgłaszanie udziału na adres organizatora: haberny@agencjaoko.pl Pozwoli nam to lepiej przygotować się na Państwa przyjęcie – zapewnić wystarczającą ilość miejsca i materiałów.

Podczas trwania festiwalu i przez cały lipiec czynne będą wystawy:

– „Cuda wianki” ilustracje książkowe Marianny Oklejak (w Miejskiej Bibliotece Publicznej)
– Wystawa ilustracji książkowych Elżbiety Wasiuczyńskiej (w Zakładzie Przyrodoleczniczym)
– „Zaczarowany świat lalek Jerzego Koleckiego” (w willi „Warszawa”)
– „5 Lat Rabka Festival” – wystawa fotografii w Amfiteatrze

Podczas trwania festiwalu czynne będą:
– „Czytelnia na polu” – w Parku Zdrojowym (czynna w bezdeszczowe dni od 10.00 do 14.00) – wstęp bez ograniczeń
– „Pokój literackich zagadek” – w Bibliotece Publicznej (wejścia codziennie o 10.00 i 15.00) – obowiązują wcześniejsze zapisy (w Bibliotece).

Źródło: gorce24.pl

Grafika: Materiały promocyjne Rabka Festival

Maj21

42. Festiwal Karpacki w Rabce-Zdroju

pokoje.qp.pl Blog

Serdecznie polecamy 42. Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych, który odbędzie się w weekend 16-17 czerwca w amfiteatrze w Rabce-Zdroju. Wydarzenie, będące przeglądem twórczości zespołów z południowej Polski, prezentujących folklor dziecięcy, tradycyjnie rozpocznie się w sobotę od korowodu, w którym wszyscy uczestnicy festiwalu przejdą ulicami miasta.

Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ma na celu ochronę najcenniejszych wartości folkloru dziecięcego, zróżnicowanych, karpackich grup etnicznych. Zespoły  prezentują autentyczne programy dostosowane do wieku dziecięcego, które oceniają wybitni specjaliści z etnografii, etnomuzykologii, choreografii. Festiwal jest barwnym, rozśpiewanym świętem miasta dzieci świata, towarzyszą mu inne wydarzenia m.in korowód zespołów ulicami miasta, kiermasze i warsztaty sztuki ludowej, koncerty Gości Festiwalu.

Impreza nie jest konkursem lecz przeglądem, jednak spośród jego uczestników Komisja Artystyczna rekomenduje najlepsze zespoły do przyszłorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR, który odbędzie się w Nowym Sączu w lipcu 2019 roku. Tradycyjnie wydarzeniu towarzyszyć będą spotkania warsztatowe Komisji Artystycznej z instruktorami zespołów, na których omówione zostaną programy zaprezentowane podczas festiwalu.

Zródło tekst/grafika: http://www.gmina.rabka.pl

 

Mar20

60. Konkurs Palm Wielkanocnych w Rabce-Zdroju

pokoje.qp.pl Blog

Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju zaprasza do udziału w 60. Konkursie Palm Wielkanocnych.

60. Konkurs Palm Wielkanocnych organizowany przez rabczańskie Muzeum jest jednym z najstarszych konkursów w Polsce. Zwyczaj wykonywania palm w okolicach Rabki jest nadal bardzo powszechny. Tradycja wicia charakterystycznych bazi przekazywany jest często z pokolenia na pokolenie. Corocznie w Konkursie Palm Wielkanocnych bierze udział około 100 uczestników. Ta barwna impreza plenerowa przyciąga od wielu lat liczne grono miłośników kultury ludowej. Wpływa również na promocję tradycji i folkloru Zagórzan.

Tegoroczna edycja odbędzie się 25.03.2018 r. o godzinie 12:00. Konkurs jest najważniejszym wydarzeniem organizowanym przez Muzeum. Obchody święta rozpoczynają się od uroczystej mszy w neogotyckim kościele pw. św. Marii Magdaleny podczas, której palmy zgodnie z tradycją zostają poświęcone. Następnie uczestnicy podążają w uroczystym korowodzie do drewnianego XVII w. kościółka – muzeum gdzie w zabytkowym otoczeniu zostanie rozstrzygnięty konkurs. Jury konkursowe składa się ze specjalistów: etnografów, którzy oceniają palmy w kategoriach: tradycyjna, współczesna, najpiękniejsza. W ich ocenie jury bierze pod uwagę użycie tradycyjnych materiałów, technikę wykonania, dekoracyjność, oraz nowatorskie ujęcie tematu.

Oprawę artystyczną imprezy zapewniają zespoły regionalne Robcanie i Robcusie, prezentujące dawne zwyczaje i obrzędy związane z Wielkanocą.

Więcej informacji na stronie: www.muzeum-orkana.pl oraz pod numerem tel. 18/26 76 289

Program imprezy:

11:00 – uroczysta Msza w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju

12:00 – przejście uroczystej procesji z Chrystusem na osiołku do starego kościółka Muzeum

12:15 – rejestracja palm do konkursu

13:00 – obrady jury konkursowego

W trakcie obrad jury program artystyczny w wykonaniu zespołu regionalnego Robcusie i Robcanie. Konkursowi towarzyszyć będzie Kiermasz Wielkanocnych Przysmaków pt. „Alebabki…”.

Źródło: Gorce24 (http://gorce24.pl)/Muzeum Orkana

 

Sty22

Teatr Chrząszcz w Trzcinie – repertuar na styczeń i luty 2018 r.

pokoje.qp.pl Blog

Teatr CHRZĄSZCZ W TRZCINIE i Stowarzyszenie Lokomotywa zapraszają na spektakle dla najmłodszych!

Przyjazna atmosfera, kameralna przestrzeń, bliski kontakt z widzem, interaktywność pozwolą dzieciom spokojnie i bezstresowo rozpocząć przygodę z teatrem.

Gorąco polecamy!

 

Teatr CHRZĄSZCZ W TRZCINIE

styczeń-luty 2018 r. 

Rabka-Zdrój, ul. Parkowa 5 /Galeria MOK Pod Aniołem/

20.01 /sobota/ godz. 17 PUK! PUK!

Dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat. Bilety 10 zł

21.01 /niedziela/ godz. 17 BAM-BAM

Dla dzieci w wieku od 8 m-cy do 5 lat. Bilety 10 zł

27.01 /sobota/ godz. 17 O! WLAZŁ KOTEK NA PŁOTEK

Dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Bilety 10 zł

28.01 /niedziela/ godz. 17 WITAJKI i PAPATKI

Dla dzieci w wieku od 1 do 6 lat. Bilety 10 zł

04.02 /niedziela/ godz. 17 PALUSZEK

Dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Bilety 10 zł

10.02 /sobota/ godz. 17-19 ZABAWA KARNAWAŁOWA dla maluchów

Zabawa karnawałowa dla dzieci w wieku od 0 do 6 lat z rodzicami. Rezerwacje obowiązkowe. Bilety 15 zł

11.02/niedziela/ godz. 17 BAM-BAM

Dla dzieci w wieku od 8 m-cy do 5 lat. Bilety 10 zł

17.02 /sobota/ godz. 17  Plum i Bulb czyli problemy z wodą

Dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Bilety 10 zł

18.02 /niedziela/ godz. 17 WITAJKI i PAPATKI

Dla dzieci w wieku od 1 do 6 lat. Bilety 10 zł

24.02 /sobota/ godz. 17 PUK! PUK!

Dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat. Bilety 10 zł

25.02 /niedziela/ godz. 17 BAM-BAM

Dla dzieci w wieku od 8 m-cy do 5 lat. Bilety 10 zł

 

Bam-Bam

Spektakl inicjacyjny dla dzieci w wieku od 8 miesięcy do 5 lat, czyli naj-najmłodszych. Wycisza i oswaja. Spektakl sensoryczny – poza zmysłem wzroku i słuchu pobudza też dotyk i węch… Muzyka na żywo. Zakończeniem jest wspólna zabawa aktorów z dziećmi, a także spotkanie z niezwykłymi instrumentami.

Czas trwania: 30 min + 15 min zabawy

Witajki i Papatki

Najnajowy spektakl dla naprawdę małych dzieci, od 1 roku do 6 lat, którego motywem przewodnim są dłonie. Służą do witania, żegnania, zapoznawania się, bawienia, ogrzewania, próbowania…. Na oczach dzieci na scenie pojawia się śnieg, kwiaty, pszczoły, łąka, morze… co jeszcze?  Sprawdźcie sami i zafundujcie swoim szkrabom pierwsze spotkanie z teatrem! Zakończeniem jest wspólna zabawa z dziećmi.

Muzyka na żywo.

Czas trwania: 35 min + 20 min zabawy

PUK! PUK!

Historia przyjaźni bojaźliwego Mamuta, który schował się przed strasznymi dźwiękami do kapelusza i tak przetrwał do naszych czasów. Teraz musi się zmierzyć z nowymi wyzwaniami, w epicentrum których ląduje ekscentryczna Kaczka. Słuchanie dziwnych dźwięków, pokonywanie strachu, budowanie więzów emocjonalnych to motywy przewodnie tego przedstawienia.

Dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat.

Czas trwania: 45 min.

Paluszek

Spektakl luźno inspirowany historią o Tomciu Paluszku. Aktorzy z codziennych przedmiotów tworzą na oczach widza ogród i sadzą w nim warzywa. Zastanawiają się, co będzie jak posadzą palec – czy wyrośnie z niego dzieciątko? Gimnastyka wyobraźni i wprawki z równowagi.

Spektakl dla dzieci w wieku 4-9 lat, ale świetnie bawią się też dorośli.

Zakończeniem spektaklu są ćwiczenia na równowagę przeprowadzone przez aktorów.

Czas trwania: 50 min.

O! Wlazł kotek na płotek

Spektakl dla dzieci w wieku 5-10 lat. Historia oparta na znanej piosence „Wlazł kotek na płotek” porusza problem nietolerancji i reakcji na pojawienie się obcego – kotka. Mimo poważnego tematu przedstawienie jest zabawne, pełen dziecięcego humoru i scenicznych gagów. Barwne postaci koguta, kury, kaczki i indyka odgrywają lalki typu mapet.

Spektakl interaktywny – dzieci biorą w nim aktywny udział. Muzyka na żywo.

Czas trwania: 45 min.

Plum i Bulb, czyli problemy z wodą

Na scenie zagości magiczny batyskaf, który zabierze widzów w podwodną wyprawę. Zanurzając się w głębiny będą podziwiać różnorodność morskich stworzeń, by w końcu spotkać największego wroga wodnego świata. Spektakl opowiada o zagrożeniach wynikających z zanieczyszczenia wody, jak ważna jest woda w naszym życiu i jak każdy z nas może o nią dbać. Mimo ważkiego tematu przedstawienie jest atrakcyjne wizualnie i śmieszne, Batyskaf kryje w sobie wiele niespodzianek i ruchomych wynalazków, m.in. ze śruby napędowej lecą mu bańki mydlane, a podróżujący nią Agent Specjalnej Troski o Środowisko w komiczny sposób wykonuje swoją misję.

Czas trwania: 60 min.

 

Aktualny repertuar zawsze pod linkiem:

http://www.lokomotywa.org/rozklad-jazdy/teatr-chrzaszcz-w-trzcinie/repertuar.html

Bilety do kupienia na 30 min. przed spektaklem.

Rezerwacje i dodatkowe informacje: tel.  696 288 398, e-mail: teatrchrzaszcz@gmail.com,

www.facebook.com/chrzaszczwtrzcinie

www.lokomotywa.org

źródło: http://www.gmina.rabka.pl

Skontaktuj się z nami